Podłoga to jeden z najważniejszych elementów naszych wnętrz. Jest punktem wyjścia do aranżacji pomieszczeń. Od lat cenimy sobie wysoki komfort i dobre samopoczucie, dlatego wybieramy ogrzewanie podłogowe.
Ciepło pod stopami
Ogrzewanie podłogowe jest to niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe instalowane w podłodze i zasilane wodą grzejną lub energią elektryczną. Powierzchnia podłogi osiąga maksymalnie wartość 29-35 st. C.
Rury, które tworzą system ogrzewania układane są najczęściej na dwa sposoby: w układzie ślimakowym i meandrowym.
Zaletami ogrzewania podłogowego jest przede wszystkim równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, brak akumulacji ciepła pod sufitem. Dzięki niemu zyskujemy również minimalne osuszanie powietrza. Ważnym aspektem jest także estetyka, ponieważ brak jest widocznych grzejników.
Jaka podłoga zniesie takie ciepło?
Jednym z wyzwań jakie wiąże się z decyzją o budowie ogrzewania w podłodze jest dobór materiału, który zamontujemy bezpośrednio na płaszczyźnie. Producenci specjalizujący się systemach grzewczych doradzają przede wszystkim materiały wytrzymałe i dobrze przewodzące ciepło. Niewątpliwie jednym z nich są gres oraz podłoże wykonane z korka.
Znany, dobry gres
Płytki gresowe posiadają zalet. Głównymi z nich są wytrzymałość, trwałość czy niska nasiąkliwość. Ich przewagą jest również bardzo duża różnorodność. Do wyboru mamy wiele wzorów czy kolorów płytek, które pozwolą nam zaaranżować wnętrze w bardzo nowoczesnym stylu.
Jest jeszcze jeden ważny atut gresu. Przewodnictwo ciepła. Przy zamontowanym ogrzewaniu podłogowym ten argument powinien być decydujący.
Jak wspomnieliśmy, dzisiejsze płytki gresowe są różnorodne. Oznacza to, że bez problemu możemy nimi zastąpić beton czy drewno. Na pierwszy rzut oka ciężko jest je odróżnić od prawdziwego materiału. Dużą popularnością cieszy się gres drewnopodobny.